publikoval Mikuláš Peths    |    22.04.2015

Literární soutěž - Kniha v hlavní roli

V rámci kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou a tématu veletrhu Svět knihy Praha 2015 „Světoví knižní šampioni pro mladé čtenáře“ se v letošním roce zapojilo do literární soutěže i několik studentů naší školy.

Úkolem tentokrát bylo napsat příběh, ve kterém hraje hlavní roli knížka. Nemělo se jednat jen tak
o ledajakou knížku, ale o takovou, která nějak zasáhla do děje příběhu nebo dokonce sama hlavním hrdinou je. Délka vyprávění byla určena na 1 stranu A4.

Došlé příspěvky vyhodnotí odborná porota a prvních deset autorů prací v každé kategorii se může těšit na zajímavé ceny a na slavnostní vyhlášení na mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2015 (14. – 17. 5. 2015). Vyhlášení, které proběhne v sále Rosteme s knihou v pátek 15. 5. od 11.00 hodin, bude součástí jednoho z hlavních témat veletrhu „Světoví knižní šampioni pro mladé čtenáře“. Vítězné literární práce budou dostupné na webových stránkách www.rostemesknihou.cz

Věříme, že jedna z ukázek bude pro ostatní studenty inspirativní a třeba i jiní využijí dalších příležitostí. Vždyť, proč si nevyzkoušet trochu tvůrčí práce?

Dagmar Opršalová, Kateřina Hrubá

Ukázka z práce Kouzelná kniha:

„Určitě si ji přečti, bude se ti líbit“ pobízela mě nadšeně kamarádka. Nedávno si v místní knihovně půjčila knížku, která ji byla velice blízká a zaujala ji natolik, že se o ni musela podělit i s někým jiným. Já zrovna vášnivá čtenářka nebyla, ale nechtěla jsem jí zkazit radost, tak jsem přikývla. Bylo poledne, kapky deště stékaly po okně a celý pokoj ovoněl skořicovou vůní čaje. Z kabelky jsem vytáhla kamarádčinu knihu. Podrobně jsem si ji prohlížela. Povšimla jsem si především obalu knihy. Kamarádka mi říkala, že obal je tmavě zelený, ale ta kniha, kterou jsem držela v rukách, byla modrá. Tenhle fakt jsem ovšem nebrala na zřetel. Začetla jsem se do první kapitoly. Zanedlouho mě děj polapil natolik, že bylo obtížné přestat. Hodiny mě upozornily, že je sedm hodin. „Ještě dvě stránky“ řekla jsem si polohlasem. Od čtení mě vyrušil hovor. Volala mi kamarádka. „ Ahoj, tak co říkáš na knihu? Líbí se ti?“ optala se mě. „ Ahoj, musím uznat, že ta kniha je fakt skvělá, nemůžu se dočkat, jaký bude závěr“ odpověděla jsem ji. „ Já ti říkala, že se ti bude líbit, a myslíš si, že toho jednorožce opravdu zachrání?“. „ Jakého jednorožce?“ zmateně jsem se zeptala. „ Vždyť celá kniha je o záchraně jednorožce, kterého našli v nedalekém lese u vesnice, vážně tu knihu čteš?“ zeptala se kamarádka poměrně rozrušeně. „ Čtu, jsem už za polovinou a o žádném jednorožci nebylo ani slovo, ta kniha je o hlavní hrdince, která se vydala na cestu kolem světa“. Obě jsme se odmlčely. „ To je zvláštní, třeba to je nějaká kouzelná kniha“ zasmála se kamarádka do telefonu. „ Třeba opravdu je“ dodala jsem vážným tónem. Knihu jsem ten večer ještě celou dočetla. Hlavní hrdinka putovala světem a čelila dobrodružství, které nebylo vždy příjemné, byla zajata neznámým kmenem, který požadoval, aby u nich sloužila, avšak náčelník kmene se do hlavní hrdinky zamiloval a pomohl jí při útěku. Pořád mi ale vrtalo hlavou, jak je možné, že můj příběh byl jiný než kamarádčin. Šla jsem spát. Druhý den ráno byla sobota. Místní knihovna byla otevřena jen do půl 10. Napadlo mě, že se zajdu informovat, co je ta kniha zač. Když jsem přišla, začala jsem knihovnici vyprávět příhodu, která se nám stala. Čekala jsem, že mi nebude věřit. Ale ona se vůbec nedivila. Přikyvovala mi a řekla, že je to naprosto normální. Já odvětila, že to normální není vůbec a žádám vysvětlení, jak je to možné, že jedna kniha má dva odlišné příběhy. Zasmála se a řekla: „ Nemá pouze dva příběhy, je jich mnoho. Každý, kdo si tuhle knihu přečte, je autorem a příběh, který čte, vzniká na základně jeho vlastní fantazie. Proto je možné, že tvá kamarádka četla o záchraně jednorožce a ty o putování kolem světa, nebo že ona knihu viděla zelenou a ty modrou. Tu knihu totiž každý vnímá jen tak, jak sám chce. Už ti to je jasné?“ s úsměvem se zeptala. Bylo mi hloupé odpovědět, že ne, tak jsem jen poděkovala a mlčky se vydala domů. Nad knihou jsem ale stále přemýšlela. Díky té knize jsem zjistila věci, které mě překvapily. Věděla jsem sice, že každá kniha má nějaké to své kouzlo, ale nikdy bych neřekla, že ho může mít až do takové míry. A hlavně! Nikdy bych neřekla, že má fantazie dokáže být tak výborným spisovatelem a autorem.

Hana Bolatská 1. ročník PMP