publikoval Mikuláš Peths    |    14.12.2023

Ars Voce

Dívčí pěvecký sbor Ars voce, který založil v roce 2002 při Střední pedagogické škole a Střední zdravotnické škole v Krnově Mgr. Kamil Trávníček opět po odeznění „covidových let,“ (jejich dopadů na koncertní činnost a doplnění členské základy) naplno zpívá, koncertuje a chystá se na hudební festivaly. Koncertní činnost sbor obnovil na začátku kalendářního roku (1. února 2023) uspořádáním novoročního koncertu s podtitulem Opět zpíváme. Pod vedením sbormistrů Kamila Trávníčka a Jana Chumchala, potěšil posluchače sborovými skladbami, kteří do posledního místa naplnili koncertní síň svatého Ducha.

Příležitost nasbírat nové pěvecké zkušenosti se naskytla zpěvačkám, které utvořily komorní uskupení sboru, aby ve dnech 20. a 21. května vystoupily ve Valašském Meziříčí. Sboristky čekal velmi náročný program. První den svého „valašského turné“ zazpívaly na galaprogramu Mezinárodního festivalu cimbálu. Po krátkém odpočinku následoval pomyslný koncertní vrchol. Druhý den komorní složení DPS Ars voce zazpívalo v programu nedělního matiné věnovaného osobnosti Jana Nepomuka Poláška a oslavám 150. výročí jeho narození. Pod vedením sbormistra Jana Chumchala zazpíval sbor několik Poláškových písní a jeho vystoupení se setkalo s pochvalnými ohlasy široké i odborné veřejnosti. Celý koncert následně vyvrcholil křtem nové odborné monografie Jan Nepomuk Polášek (1873–1956) Život a dílo od autora Mgr. Jana Chumchala, Ph.D.

Celý sbor pilně zkoušel také v průběhu měsíce května a důkladně se připravoval na již tradiční krnovský festival Krnov zpívá, který proběhl 14. května 2023. Ars voce pod vedením sbormistrů (Kamila Trávníčka a Jana Chumchala) zazpívalo dramaturgicky pestrý repertoár. Inspirativní byla také odborná reflexe vystoupení od paní Mgr. Daniely Střílkové, Ph.D., která celý festival odborně zaštiťovala.

V novém školním roce 2023/2024 s příchodem nových zpěvaček se upevnila členská základna a již v měsíci říjnu se vypravil na důležité výjezdní soustředění do Domašova nad Bystřicí, kde celý víkend intenzivně zkoušel nový repertoár na nadcházející koncerty a také festival Zahrada písní, který proběhne v dubnu nadcházejícího roku.

Dívčí pěvecký sbor, aktuálně připravuje lednový Novoroční koncert, na který vás tímto všechny zveme. Koncerty, soustředění a výjezdy na festivaly by však nebylo možné uskutečnit bez podpory rodičů všech zpěvaček a také SPgŠ a SZŠ Krnov. Děkujeme také městu Krnov, které finanční podporou umožňuje sboru Ars voce plnohodnotně fungovat a reprezentovat tak nejen školu, ale také celé město.

Děkujeme za podporu a těšíme se na viděnou na některém z našich koncertů.

sIMG_0820.jpg

3433957c-3b09-41b4-abab-0f45ff60dbe3.JPG