O ŠKOLE

ZŘIZOVATEL

logo_msk.png

Střední pedagogická škola a Střední zdravotnická škola, Krnov, příspěvková organizace je příspěvkovou organizací zřizovanou Moravskoslezským krajem.
logo_po_msk.png

ODKAZY

Vyhledávání

PARTNEŘI





AKTUALITY

publikoval Mikuláš Peths    |    08.11.2017

Jedeme spolu za poznáním - O společném výletě s dětmi do Planetária v Ostravě - zpráva studentek, které pracují s dětmi ve volnočasovém klubu Skřítek



V areálu na západním okraji města Ostravy, v městském obvodu Krásné Pole, se nachází Planetárium Ostrava (dříve Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy). Do třetího největšího planetária v Česku a jediného v Moravskoslezském kraji jsme se vypravili v sobotu 4. listopadu 2017. V rámci zábavně – naučné vzdělávací akce „Jedeme spolu za poznáním“, kterou jsme pro děti volnočasového klubu „Skřítek“ naplánovaly a připravily my, studentky střední pedagogické a střední zdravotnické školy, které s dětmi v klubu na domově mládeže celoročně pracujeme a připravujeme jim volnočasový program. Naplánovaly jsme úžasnou sobotu! Jejím cílem bylo strávit - spolu - smysluplně a zábavně volný den, pořádně si ho užít, podívat se do vesmíru a díky filmu pro děti i do lidského těla. Někteří z účastníků výletu v planetáriu nikdy nebyli a mnohým dětem jsme tak doslova splnily sen.

Sobota byla pro výlet do Planetária jako stvořená. Po týdnu se mraky jako kouzlem rozplynuly a všichni jsme se probudili do nádherného slunečného dne!

V dobré náladě jsme se to ráno scházeli na internátě SŠ. Bylo chvíli na veselé a srdečné vítání, loučení se s rodiči a také na sdělování důležitých organizačních informací. Měli jsme čas povědět si o průběhu dne, připravit si potřebné pomůcky, zkontrolovat svačinky, pitný režim, zakoupit cestovní lístky, nakreslit několik krásných obrázků, zaměřit pozornost všech účastníků výletu na jeho smysl a cíl a celkově se naladit. Cesta vlakem patří právem k nejoblíbenějším. Vždy je malým dobrodružstvím. Hodinku ve společném kupé jsme využili k povídání, sledování krajiny za oknem a společným hrám. Děti se bavily vyplňováním vědomostních kvízů a všechny nás spojovalo mlsání, protože žádný správný výlet se neobejde bez jídla a dobrůtek a navíc, na výletě a na cestách se mlsá vždy „zdravě“! 

I v sobotu dopoledne je Ostrava velmi rušné a živé město. Vystoupili jsme na nádraží Ostrava - Svinov, kde na nás čekal náš další doprovod, naše spolužačky Terezka a Pavlínka. V Ostravě bydlí a dobře se tedy ve městě orientují. Cesta do Krásného pole byla dobrodružná. Klidně bychom ji mohli uvést jako v pohádce: tramvají, cestou necestou, přes přechody a kolem zahrad do podzimního lesa. Pak už jen kolem potůčku, přes potůček hop!, stezkou strmě stoupající na louku…až k velmi zajímavé budově. Zůstali jsme spolu na chvíli stát na malém prostranství před Planetáriem a prohlíželi jsme si nejen budovu, ale i prostor před ním, určený k relaxaci, hloubání a posezení. Tady začal náš program. Co všechno jsme spatřili? Co nás zaujalo, obohatilo a jak jsme den spolu prožívali? Pokusíme se Vám to stručné shrnout:
  • Víme už, že Planetárium není jen budova nebo místnost či sál s uměle vytvořenou hvězdnou oblohou, ale přístroj, velmi složitý a velmi drahý. Je nejcennější součástí budovy, řídí ho několik počítačů a podle něj se celá budova vlastně jmenuje - PLANETÁRIUM.
  • Vypozorovali jsme, že je tento přístroj umístěn ve středu sálu a promítá na kopuli, která nahrazuje nebeskou klenbu. Dovede vykouzlit na „umělé obloze“ nejen tisíce hvězd, ale předvádí i to, co lze v přírodě spatřit jen obtížně: například všechny typy zatmění Slunce a Měsíce, kličky planet a střídající se fáze Měsíce. Díky přístroji jsme mohli spatřit v sále noční oblohu tak temnou, jaká je v dnešním elektrifikovaném světě už jen málokde, a zásluhou "celooblohové" projekce v sále s kopulí místo stropu jsme získali pocit, že jsme se skutečně ocitli uprostřed vesmíru.
  • Seděli jsme se v potemnělém promítacím sále, v pohodlných křeslech, s kopulí nad hlavou… a pak - když se rozzářily stovky hvězd na obloze - všichni jsme jen s údivem zírali! V tom zážitku bylo cosi magického! Rychlostí větší, než létají družice, jsme se přenesli pod oblohu rovníku, nad zemské póly až za hranice známého vesmíru, za hranice času až k počátkům vesmíru samotného! Jedinečná cesta ze Země až ke vzdáleným světům na jejím okraji! Bylo to neuvěřitelné a úžasné!
  • Vybraný program Planetária byl vhodně přizpůsoben věku děti a zahrnoval seznámení s denní i noční oblohou, seznámení s těmi nejvýraznějšími objekty na obloze - Sluncem, Měsícem, v daném období okem viditelnými planetami, případně Mléčnou dráhou -a několika dobře viditelnými souhvězdími. Jak jsme mohli sledovat tváře, jednalo se u mnoha dětí o první setkání s astronomií a zároveň jsme planetárium vnímali jako zajímavý podnět pro rozvoj jejich znalostí i fantazie. Astronomií je možné děti dokonale zaujmout a vštípit jim základní poznatky, na kterých budou moci stavět v dalším procesu vzdělávání.
  • V promítacím sále jsme mohli objevit ještě jeden svět – v novém sférickém filmu, na který jsme se všichni moc těšili, a který nás zavedl nikoli do vesmíru, ale do světa lidského těla. Ve filmu Amigos (přátelé) - dobrodružství v lidském těle - jsme se seznámili s partou tří kamarádů a jedním psem, kteří díky magickému zařízení společně poznávali nejrůznější procesy v lidském organizmu a zažívali jsme s nimi souboj s virovou infekcí. Na vlastní oči jsme spatřili, že každé lidské tělo se skládá z různých částí, z nichž každá má svůj tvar a plní svoji funkci. Také je protkáno spletitou sítí cest, po kterých krev neustále proudí. Krev dodává našim buňkám výživu, kyslík a další velmi důležité látky, které jsou pro náš život nezbytné. Stali jsme se doslova nedílnou součástí úžasného koloběhu krve uvnitř našeho těla.
  • V hale Planetária je instalována interaktivní výstava věnovaná astronomii, kosmonautice a geografii. Jejím cílem je představit návštěvníkům, co je na astronomii nejen odborně, ale i vizuálně, ba téměř výtvarně zajímavé. Prohlídka výstavy je opravdu zážitek, který ještě umocňovaly nejrůznější efekty speciálních technologií. Poznávání v prostorách Planetária bylo pro nás všechny neuvěřitelně atraktivní!
  • Dětem se nejvíce líbila kosmická vozítka, protože se dala ovládat a řídit, a to doslova na povrchu Marsu! Zaujaly nás modely konstrukcí raket a vesmírných družic, modely sluneční soustavy, Foucaultovo kyvadlo, které demonstruje otáčení planety Země a také meteority, kosmická tělesa, která kdy dopadla na povrch planety Země.
V prostoru haly jsme využili příjemné posezení, kde jsme se společně posadili a povídali si u svačinky. Dětem přišla spolu s pitíčkem před cestou před zpátky na nádraží vhod!

Při vycházení z Planetária, prostřednictvím rozhovorů a vzájemného sdílení, jsme zjistili, že jsme bohatší o zajímavé a nové informace, které v nás zanechaly působivé dojmy, a že věda je prostě fajn a astronomie zvlášť. Planetárium stojí tady v Krásném poli proto, aby děti i dospělé inspirovalo, umožnilo jim nová poznání a možná, tak jako nás, nadchlo návštěvníka pro vědu, pomohlo mu objevnit zájem, třeba na celý život. Uvědomili jsme si, že svůj objev dnes tady mohl učinit každý! Bylo hodně zajímavé, zábavné, inspirující a nakažlivé pro nás – starší kamarádky dětí - sledovat, jak se jejich svět zvětšuje úměrně s jejich věděním a jak se dnes - v krásnou slunečnou sobotu - zvětšil v jejich očích nejen vesmír!

Za studentský tým – peer tutory Kamila Haničáková

Činnost dětského volnočasového klubu Skřítek podpořilo město Krnov v rámci dotačního programu Podpora kulturních a zájmových činností ve městě Krnov pro rok 2017. Děkujeme.

image018-(1).jpg

image020.jpg


 

Střední pedagogická škola a Střední zdravotnická škola, Krnov, p. o., Jiráskova 841/1a, Krnov, 794 01 |  tel. 554 637 460 | e-mail info@spgs-szs.cz | ds: 33pfxf8 | ič: 00601292