publikoval Mikuláš Peths    |    01.11.2013

Studijní vzdělávací zájezd do sídla EU

Ve dnech 7. – 11. října 2013 se uskutečnil studijní vzdělávací zájezd do Belgie. Cílem byl Brusel jako sídlo institucí EU. Účastníky byli žáci 3. C a 4. C, pedagogický doprovod byl ve složení Alena Kočí, Soňa Boháčová a Mikuláš Peths.

Původním cílem uvedeného zájezdu byla návštěva Evropského parlamentu, ale ještě v době příprav nám bylo sděleno, že v týdnu, kdy budeme v Bruselu, mají europoslanci plenární zasedání ve Štrasburku. Na základě této informace jsem objednala hru na europoslance a návštěvu Hospodářského a sociálního výboru. Do našeho odjezdu jsme neměli ani jedno potvrzeno. A bohužel jsme nedostali žádnou informaci ani v průběhu našeho pobytu v Belgii.

První den, tj. v pondělí, jsme odjížděli autobusem v 16:00 od školy.

V úterý ráno jsme měli zastávku v Německu ve městě Aachen (Cáchy), kde jsme si prohlédli historickou část města – náměstí, radnici a korunovační katedrálu. V Aachen byl korunován také český král Karel IV. Pak jsme pokračovali do Belgie, kde jsme měli ve vesnici Henri Chappel navštívit hřbitov amerických vojáků, kteří padli v r. 1944 během ardenské operace. Hřbitov byl ale bohužel, jako ostatní americké instituce v době probíhající rozpočtové krize, uzavřen. Mohli jsme se podívat jen skrze plot a bránu. Odtud se náš autobus vydal do Holandska do Maastrichtu, kde byla v roce 1992 podepsána Maastrichtská smlouva o vzniku EU. V odpoledních hodinách jsme dorazili do Bruselu. Ubytování jsme měli zajištěno ve středu Bruselu, a proto jsme se mohli v podvečer projít po městě, prohlédnout si významné budovy a jeden ze symbolů Bruselu Jeannekene-Pis (čůrající holčička).

Ve středu dopoledne jsme se vydali do multifunkčního Parlamentária, které sídlí vedle budovy Evropského parlamentu. Zde jsme strávili celé dopoledne a také jsme si mohli mimo jiné zkusit zahrát na europoslance. Řešili jsme otázku životního prostředí. Odpoledne jsme odjížděli do města Bruggy, které je často nazýváno Benátkami severu. Tady jsme absolvovali projížďku lodí po kanálech. Večer jsme se vrátili do Bruselu.

Ve čtvrtek jsme si vyzkoušeli i jízdu bruselským metrem, kterým jsme se přepravili na okraj Bruselu do Atomia, kde jsme si v jednotlivých koulích prošli expozice. Průměr každé koule je 18 metrů. V sousedství Atomia se nachází park MINI-Europe. Zde je ČR zastoupena maketou staroměstské radnice s orlojem. A poté jsme se opět metrem dopravili do středu Bruselu, kde si každý mohl ještě nakoupit nějaké dárky. V Bruselu jsme před odjezdem ještě shlédli symbol tohoto města Manneken-Pis (čůrající chlapeček). V 16 hodin jsme Brusel opustili. Poslední zastávku jsme měli v hlavním městě Lucemburska v Lucemburku. Vzhledem k časové tísni, jsme měli jen krátkou procházku večerním Lucemburkem.

V pátek dopoledne jsme přijeli ke škole, kde jsme se rozloučili.
I přesto, že nám náš plán, co se týká návštěv institucí, úplně nevyšel, viděli jsme toho mnoho a dovezli jsme si domů spoustu zážitků. Budovy institucí EU v Bruselu i Lucemburku jsme si prohlédli zvenčí.

Alena Kočí

Fotografie naleznete ve fotogalerii.